139041-92-2
Product Name:
Undecanamide, 11-mercapto-
Formula:
C11H23NOS
Synonyms:
10-Amido-1-decanethiol;Undecanamide, 11-mercapto-
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 217.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 217.15003553 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.15003553 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 139 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
