SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 453.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 453.1244046 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 453.1244046 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 774 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Vodobatinib is an orally bioavailable, Bcr-Abl tyrosine kinase inhibitor (TKI), with potential antineoplastic activity. Upon administration, vodobatinib selectively targets and binds to the Bcr-Abl fusion oncoprotein, including various Bcr-Abl mutant forms, such as those with the 'gatekeeper' resistance mutation T315I. This inhibits proliferation of Bcr-Abl-expressing tumor cells. The Bcr-Abl fusion protein is an aberrantly activated tyrosine kinase produced by certain leukemia cells. T315I, an amino acid substitution where threonine (T) has been mutated to isoleucine (I) at position 315 in the tyrosine-protein kinase ABL1 portion of the Bcr-Abl fusion protein, plays a key role in resistance to certain chemotherapeutic agents and its expression is associated with poor prognosis.

