COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 226.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 225.87342247 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 225.87342247 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 176 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 235 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Tetrathionic acid is a sulfur oxoacid. It is a conjugate acid of a tetrathionate(1-).
