137125-44-1
Product Name:
POLY(HYDRIDOSILSESQUIOXANE)-T8, HYDRIDE SUBSTITUTED
Formula:
O12Si88*
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Chemical Classes | UVCB |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 416.67 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 415.75438771 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 415.75438771 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 206 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
