1365808-87-2
Product Name:
Tris(2,2,3,3-tetrafluoropropoxy)chlorosilane
Formula:
C9H9ClF12O3Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 456.68 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 15 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 455.9817863 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 455.9817863 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 27.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 378 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
