1365-19-1
Product Name:
Epoxydihydrolinalool
Formula:
C10H18O2
Synonyms:
2-(5-Methyl-5-vinyltetrahydro-1-furyl)-2-propanol
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1061 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 170.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 170.130679813 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.130679813 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 182 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Linalool, oxide is a natural product found in Ophrys sphegodes, Chrysanthemum indicum, and other organisms with data available.
