13616-29-0
Product Name:
GSK837149A
Formula:
C23H22N8O5S2
Synonyms:
N,N′-Di[4-(4-Methyl-pyrimidin-2-ylsulfamoyl)phenyl]-urea
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 554.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 554.11545818 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 554.11545818 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 202 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 908 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

