COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 443.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 443.25459196 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 443.25459196 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 603 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ruserontinib is an orally available inhibitor of epidermal growth factor receptor (EGFR), FMS-related tyrosine kinase 3 (FLT3, STK1, CD135 or FLK2), and the non-receptor tyrosine kinase ABL (Abl), with potential antineoplastic activity. Upon administration, ruserontinib specifically binds to and inhibits EGFR, FLT3 and Abl, which interferes with the activation of EGFR-, FLT3- and Abl-mediated signal transduction pathways and reduces cell proliferation in cancer cells that overexpress EGFR, FLT3 and/or Abl. EGFR, EGFR and Abl are all overexpressed in a variety of cancers and play key roles in tumor cell proliferation.
