CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless to pale yellow liquid; Ethereal aroma |
|---|---|
| Solubility | Practically insoluble to insoluble in water |
| Density | 1.165-1.171 (20°) |
| Refractive Index | 1.463-1.469 |
| Kovats Retention Index | 904.5 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 126.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 126.031694049 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 126.031694049 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 39.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 92.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Furfuryl formate is a natural product found in Glycyrrhiza glabra with data available.
