13493-27-1
Product Name:
N-ethyl-2,6-dimethoxy-N-(2-methylphenyl)benzamide
Formula:
C18H21NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 299.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 299.15214353 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 299.15214353 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 348 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
