134166-62-4
Product Name:
Methanimidamide, N-(2-methoxyethyl)-N,N-dimethyl- (9CI)
Formula:
C6H14N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 130.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 130.110613074 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 130.110613074 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 24.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 81.1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
