1333317-99-9
Product Name:
Poly[bis(4-phenyl)(2,4,6-triMethylphenyl)aMine]
Formula:
(C21H19N)n
Synonyms:
Poly(triaryl amine);Poly[bis(4-phenyl)(2,4,6-trimethylphenyl)amine]
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 287.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 287.167399674 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 287.167399674 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 3.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 297 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
