COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 536.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 536.29987039 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 536.29987039 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 802 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Schweinine is a natural product found in Schweinfurthia papilionacea with data available.
