CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid; NKRA |
|---|---|
| Color/Form | NEEDLES FROM ETHANOL & ETHER |
| Taste | MILD ACID TASTE |
| Melting Point | 131 °C |
| Solubility | FREELY SOL IN WATER; SLIGHTLY SOL IN ALC, INSOLUBLE IN ETHER AND MOST OTHER ORGANIC SOLVENTS |
| Density | 1.24 @ 25 °C/4 °C |
| LogP | -1.87 (estimated) |
| Optical Rotation | SPECIFIC OPTICAL ROTATION: -3.49 TO +12.95 DEG @ 25 °C/D (WATER); MUTAROTATORY; SADTLER REFERENCE NUMBER: 8335 (IR, PRISM) |
| Dissociation Constants | 3.62 |
| Collision Cross Section | 141.89 Ų [M+H]+ [CCS Type: DT, Method: stepped-field] |
| Other Experimental Properties | FAINT ODOR OF VINEGAR /COMMERCIAL PRODUCT/ |
| Chemical Classes | Other Classes -> Organic Acids |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 196.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 196.05830272 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 196.05830272 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 138 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 170 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
D-gluconic acid is a gluconic acid having D-configuration. It has a role as a chelator and a Penicillium metabolite. It is a conjugate acid of a D-gluconate. It is an enantiomer of a L-gluconic acid.
