SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 382.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 382.17802393 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 382.17802393 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 865 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Monascorubrin is a bulgarialactone azaphilone compound found in Monascus pilosus used as an orange food colourant for biscuits or ice-cream. It has a role as a food colouring, a biological pigment, a fungal metabolite, a Hsp90 inhibitor, an anti-inflammatory agent and an antineoplastic agent. It is an azaphilone, a gamma-lactone, a triketone, a polyketide and an enone.

