CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Color/Form | NEEDLES FROM DIL ALCOHOL |
|---|---|
| Melting Point | 106 °C |
| Solubility | SLIGHTLY SOL IN WATER; VERY SOL IN ALCOHOL, ETHER, BENZENE, CHLOROFORM |
| Optical Rotation | SPECIFIC OPTICAL ROTATION (C= 4): +31.3 DEG/D |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 289.16779360 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.16779360 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 353 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(R)-atropine is an atropine with a 2R-configuration. It is functionally related to a (R)-tropic acid.
