13257-67-5
Product Name:
Alanine, 2-methyl-, methyl ester (6CI,7CI,8CI,9CI)
Formula:
C5H11NO2
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Corrosion Corrosives GHS05 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids H314:Skin corrosion/irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P241:Use explosion-proof electrical/ventilating/lighting/…/equipment. P260:Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 117.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 117.078978594 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 117.078978594 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 52.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 98.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


