1321964-38-8
Product Name:
Ethyl 3-hydroxy-3-(4-(trifluoromethoxy)phenyl)propanoate
Formula:
C12H13F3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 278.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 278.07659338 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.07659338 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 285 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
