CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Isodecaldehyde is a colorless liquid with a fruity odor. Floats on water. (USCG, 1999) |
|---|---|
| Color/Form | COLORLESS LIQUID |
| Odor | POWERFUL, SWEET ODOR OF FRUIT |
| Taste | SOMEWHAT GREEN FLAVOR |
| Boiling Point | 197 °C |
| Flash Point | 185 °F (USCG, 1999) |
| Solubility | INSOL IN WATER |
| Density | 0.84 at 59 °F (est.) (USCG, 1999) - Less dense than water; will float |
| Vapor Density | 5.4 |
| Vapor Pressure | 1.55 mmHg (USCG, 1999) |
| Refractive Index | INDEX OF REFRACTION: 1.4257 @ 20 °C/D; 1.4285 @ 17 °C/D /D-FORM/ |
| Kovats Retention Index | 1171 |
| Other Experimental Properties | OPTICAL ROTATION: +9 DEG /D-FORM/ |
| Chemical Classes | Other Classes -> Aldehydes |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 156.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 156.151415257 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 156.151415257 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 86.9 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Isodecaldehyde is a colorless liquid with a fruity odor. Floats on water. (USCG, 1999)
