131436-22-1
Product Name:
Cercosporamide
Formula:
C16H13NO7
Synonyms:
4-Dibenzofurancarboxamide
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 331.06920175 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 331.06920175 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 147 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 709 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cercosporamide is a member of the class of dibenzofurans that is a potent broad spectrum antifungal agent isolated from the fungus Cercosporidium henningsii. It has a role as an antifungal agent, a phytotoxin, a fungal metabolite and an EC 2.7.11.24 (mitogen-activated protein kinase) inhibitor. It is a member of dibenzofurans, a polyphenol, a monocarboxylic acid amide and a methyl ketone.

