130469-99-7
Product Name:
LANTHANUM NICKEL ALLOY, LANI4.5CO0.5
Formula:
CoLaNi
Synonyms:
La2Co1Ni9
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H260:Substances And Mixtures Which, In Contact With Water,Emit Flammable Gases H317:Sensitisation, Skin H330:Acute toxicity,inhalation H334:Sensitisation, respiratory H341:Germ cell mutagenicity H350:Carcinogenicity H372:Specific target organ toxicity, repeated exposure H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P231+P232:Handle under inert gas. Protect from moisture. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 256.532 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 255.774898 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 255.774898 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 3 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |




