130422-94-5
Product Name:
Cyclohexanecarbonyl chloride, 3-chloro-2-methyl-, (1alpha,2alpha,3beta)- (9CI)
Formula:
C8H12Cl2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 195.08 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 194.0265204 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.0265204 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 158 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
