130312-02-6
Product Name:
1-N-Cbz-3-pyrrolidinone
Formula:
C12H13NO3
Synonyms:
N-Benzyloxycarbonyl-3-pyrrolidinone;1-Carbobenzyloxy-3-pyrrolidinone;1-Cbz-3-pyrrolidinone;3-Oxo-1-pyrrolidinecarboxylic acid, phenylmethyl ester;3-Oxopyrrolidine-1-carboxylic acid benzyl ester
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H351:Carcinogenicity |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 219.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 219.08954328 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.08954328 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 271 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

