COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 293.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 293.152812238 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 293.152812238 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 50.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 440 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Fabesetron is an organic heterotricyclic compound that is 8,9-dihydropyrido[1,2-a]indol-6(7H)-one substituted by a (5-methyl-1H-imidazol-4-yl)methyl group at position 7R and a methyl group at position 10. It is a dual 5-HT3 and 5-HT4 receptors antagonist whose clinical development was terminated in phase II. It was being developed for the treatment of chemotherapy-induced emesis and irritable bowel syndrome. It has a role as an antiemetic and a serotonergic antagonist. It is a member of imidazoles and an organic heterotricyclic compound.
