CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| LogP | -2.78 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 268.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 268.15354051 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 268.15354051 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 324 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
His-Ile is a dipeptide obtained by formal condensation of the carboxy group of L-histidine with the amino group of L-isoleucine. It is functionally related to a L-histidine and a L-isoleucine.
