128486-39-5
Product Name:
carboxymethyl-dimethyl-(trimethylsilylmethyl)azanium bromide
Formula:
C8H20BrNO2Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 270.24 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 269.04467 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 269.04467 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 167 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
