127317-03-7
Product Name:
PACAP 1-27
Formula:
C142H224N40O39S
Synonyms:
PACAP 27 Amide, Ovine - CAS 127317-03-7 - Calbiochem;PACAP-27;Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide, HSDGIFTDSYSRYRKQMAVKKYLAAVL-NH₂
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 3147.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -10.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 48 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 47 |
| Rotatable Bond Count | 107 |
| Exact Mass | 3146.6528635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 3145.6495086 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1340 Ų |
| Heavy Atom Count | 222 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 28 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
