126991-21-7
Product Name:
Benzenemethanamine, 2-chloro-N-(2-nitrophenyl)-
Formula:
C13H11ClN2O2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | <0.3 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.69 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 262.0509053 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.0509053 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 283 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
