1261900-56-4
Product Name:
Benzoic acid, 2-fluoro-4-(4-hydroxy-2-pyridinyl)-, methyl ester
Formula:
C13H10FNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 247.06447134 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.06447134 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 417 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
