1251306-53-2
Product Name:
Phenol, 2-[[(2-hydroxy-1-methylethyl)amino]methyl]-5-methoxy-
Formula:
C11H17NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 211.12084340 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.12084340 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 177 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
