1247169-86-3
Product Name:
Thiomorpholine, 4-(6-chloro-4-pyrimidinyl)-, 1,1-dioxide
Formula:
C8H10ClN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.70 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 247.0182254 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.0182254 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 302 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
