122886-55-9
Product Name:
Urea, N,N''-(methylenedi-4,1-phenylene)bis[N'-octyl-
Formula:
C31H48N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 508.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 18 |
| Exact Mass | 508.37772679 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 508.37772679 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 534 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
