COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 315.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 315.21384164 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 315.21384164 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 50.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 442 |
| Isotope Atom Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Granisetron is an indazole derivative with antiemetic properties. As a selective serotonin receptor antagonist, granisetron competitively blocks the action of serotonin at 5-hydroxytryptamine3 (5-HT3) receptors, resulting in the suppression of chemotherapy- and radiotherapy-induced nausea and vomiting.
