1219912-76-1
Product Name:
Urea, N-[(4-chlorophenyl)methyl]-N'-[(1-hydroxycyclopentyl)methyl]-
Formula:
C14H19ClN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 282.76 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 282.1135055 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 282.1135055 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 298 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
