COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 298.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 296.792722 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 296.792722 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | -1 |
| Complexity | 19.1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Staurolite is a mineral with formula of Fe2+2Al9Si4O23(OH). The IMA symbol is St.
