1217833-95-8
Product Name:
D-Glutamic acid, 4-(cyclohexylmethyl)-, (2R,4R)-rel-
Formula:
C12H21NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 243.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 243.14705815 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.14705815 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 274 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
