1216768-65-8
Product Name:
Phosphine, 1,?1'-?[1,?1'-?binaphthalene]?-?2,?2'-?diylbis[1-?phenyl-?1-?(phenylmethyl)?-
Formula:
C46H36P2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 650.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 11.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 650.22922514 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 650.22922514 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 48 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 862 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
