1214922-09-4
Product Name:
Oxazole, 5-(bromomethyl)-2-(1,1-dimethylethyl)-
Formula:
C8H12BrNO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 218.09 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 217.01023 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.01023 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 133 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
