1208-10-2
Product Name:
Propanedinitrile, 2-[2-(2-methoxyphenyl)hydrazinylidene]-
Formula:
C10H8N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 200.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 200.06981089 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.06981089 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 314 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
