SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H311:Acute toxicity,dermal H331:Acute toxicity,inhalation H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P260:Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P311:Call a POISON CENTER or doctor/physician. P312:Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. P321:Specific treatment (see … on this label). P322:Specific measures (see …on this label). P330:Rinse mouth. P361:Remove/Take off immediately all contaminated clothing. P363:Wash contaminated clothing before reuse. P391:Collect spillage. Hazardous to the aquatic environment P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P405:Store locked up. P403+P233:Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 663.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 662.00630 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 662.00630 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 922 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Broflanilide is a benzamide obtained by formal condensation of the carboxy group of 3-[benzoyl(methyl)amino]-2-fluorobenzoic acid with the amino group of 2-bromo-4-(1,1,1,2,3,3,3-heptafluoropropan-2-yl)-6-(trifluoromethyl)aniline. An insecticide that exhibits high larvicidal activity against Spodoptera litura and is effective against pests with resistance to cyclodienes and fipronil It has a role as an agrochemical and a GABA antagonist. It is a member of benzamides, a member of monofluorobenzenes, an organofluorine insecticide, a member of bromobenzenes and a member of (trifluoromethyl)benzenes.


