1203279-76-8
Product Name:
Urea, N-(4-methylphenyl)-N'-[1,2,3,4-tetrahydro-1-(propylsulfonyl)-7-quinolinyl]-
Formula:
C20H25N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 387.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 387.16166284 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 387.16166284 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 596 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
