12031-41-3
Product Name:
LANTHANUM NICKEL OXIDE
Formula:
H2LaNiO
Synonyms:
LaNO;Lanthanum nickel oxide
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.518 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 401.74338 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.74338 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 10.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

