CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | 8-methylquinoline appears as yellow liquid or oil. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Boiling Point | 478 °F at 751 mmHg (NTP, 1992) |
| Melting Point | -112 °F (NTP, 1992) |
| Flash Point | 221 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | 1 to 5 mg/mL at 63 °F (NTP, 1992) |
| Density | 1.0719 at 68 °F (NTP, 1992) - Denser than water; will sink |
| Vapor Pressure | 5.9 mmHg at 75 °F ; 8.0 mmHg at 111 °F; 12.6 mmHg at 149 °F (NTP, 1992) |
| Kovats Retention Index | 1289.5 1304 1319 1304 1319 1304 1283 1368 225.39 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 143.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 143.073499291 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.073499291 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 133 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
8-methylquinoline appears as yellow liquid or oil. (NTP, 1992)
