1188890-32-5
Product Name:
PI3-Kinase α Inhibitor 2HCL
Formula:
C16H17Cl2N3O2S
Synonyms:
3-(4-Morpholinothieno[3,2-d]pyrimidin-2-yl)phenol, 2HCl, PI 3-K Inhibitor IV;PI 3-Kα Inhibitor IV - CAS 1188890-32-5 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 386.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 385.0418534 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.0418534 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
