118578-89-5
Product Name:
Phosphonic acid, P-[[4-(1,1-dimethylethyl)phenyl]methyl]-, diethyl ester
Formula:
C15H25O3P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 284.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 284.15413165 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 284.15413165 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 291 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
