COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1082.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 18 |
| Rotatable Bond Count | 26 |
| Exact Mass | 1081.56101480 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1081.56101480 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 257 Ų |
| Heavy Atom Count | 77 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2080 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 18 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(2E,4E,6E)-7-[5-[(4E,6E)-8-[[2-[2,4-dihydroxy-5,5-dimethyl-6-[(1E,3E)-penta-1,3-dienyl]-3-(2-phenylacetyl)oxyoxan-2-yl]-3-[5-(5-hydroxy-4-methoxy-6-methyloxan-2-yl)oxy-4-methoxy-6-methyloxan-2-yl]oxypropanoyl]amino]-3-methoxy-4-methylocta-4,6-dien-2-yl]-3-hydroxyoxolan-2-yl]hepta-2,4,6-trienoic acid is a natural product found in Streptomycetaceae with data available.
