1173021-73-2
Product Name:
RAC ALBUTEROL-D9
Formula:
C13H12D9NO3
Synonyms:
(±)-2-(tert-Butyl-d9-amino)-1-[4-hydroxy-3-(hydroxymethyl)phenyl]ethanol acetate salt;Albuterol-(tert-butyl-d9) acetate;Salbutamol-(tert-butyl-d9) acetate salt
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 248.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 248.20863425 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 248.20863425 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 227 |
| Isotope Atom Count | 9 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

