CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 153 °C |
| Solubility | 592.0 mg/mL |
| LogP | -1.64 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 192.12 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 192.02700259 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.02700259 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 141 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 211 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
See also: Citric Acid (preferred); Citric Acid Monohydrate (related).
