1164536-98-4
Product Name:
5-[(DIMETHYLAMINO)METHYLENE]-3-(4-METHOXYPHENYL)-1LAMBDA6,3-THIAZOLANE-1,1,4-TRIONE
Formula:
C13H16N2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 296.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 296.08307817 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 296.08307817 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 499 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
