COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 3429.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -12.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 54 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 53 |
| Rotatable Bond Count | 121 |
| Exact Mass | 3427.6493361 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 3426.6459813 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1410 Ų |
| Heavy Atom Count | 233 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7500 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 29 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Scyllatoxin is a peptide toxin produced by the Yellow scorpion (Leiurus quinquestriatus hebraeus). It blocks small conductance calcium-activated potassium channels. (L1061)
